2. Türk Tıp Dünyası Kurultayı

29-31 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen 2. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’na Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ni temsilen 10 kişi aktif katılım sağlamıştır.

Temsilcilerimiz;

 • Ömer Yasir BOZ - Cerrahpaşa TÖB- Türk Tıp Öğrencileri Birliği Staj Değişimi Direktörü
 • Turgut EKİCİ - Muğla TÖB- Türk Tıp Öğrencileri Birliği Dış İlişkiler Takımı Uzmanlık Dernekleri Sorumlusu
 • Mehmet Serhat YILDIRIM - Cerrahpaşa TÖB- Türk Tıp Öğrencileri Birliği Dış İlişkiler Takımı IFMSA Sorumlusu
 • Bahar BAŞ - Çanakkale Onsekiz Mart TÖB- Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Direktörü Asistanı
 • Nur KÖSE - Acıbadem TÖB
 • Turgut GÜRER - Cerrahpaşa TÖB
 • Emine Nural ÖZTÜRK - Marmara TÖB 
 • Hilal YILMAZ - Biruni Üniversitesi TÖB 
 • Emre KAR - Acıbadem TÖB
 • Aybike AYDIN - Cerrahpaşa TÖB

Kurultay açılışında ilk gün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin Sağlıkta Gelecek Vizyonu sunumuyla Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ konuşma yaptı. Birlik tanıtımımız için öğle arası Mehmet Serhat YILDIRIM tüm katılımcılara çalışmalarımızdan ve amacımızdan söz etti. 

Birinci günün devamı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi paneli Prof. Dr. İrfan ŞENSOY başkanlığında Prof. Dr. Alper CİHAN ve Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR'un konuşmalarıyla devam etti. Sağlıkta Yenilikçi Çözümler paneli Prof. Dr. Banu ONARAL'ın başkanlığında Prof. Dr. Ali Osman KILIÇ, Prof. Dr. Yusuf ÖZKUL, Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Cengizhan ÖZTÜRK sunumlarıyla Panel-2 şeklinde gerçekleşti. Ardından Sağlıkta Yarının Öncüleri oturumunda geleceğe yön verecek projelerin sunumları yapıldı. 

Bu renkli oturum kapsamında 15 girişimci 5'er dakika süreyle projelerini anlattı. Projeler ve sahipleri;

 1. Murat Kaçar- Yale Üniversitesinden katılım sağladı. Yaşlanmanın anlaşılabilmesi için bir mikro çip üzerine çalışıyor. Çalışmasını maya hücreleri insan hücrelerine benzer özellik gösteren tek hücreliler olmasından yola çıkarak gerçekleştirmeye karar vermiş. Her 90 dakikada bir ve hayatları boyunca 40 defa üreyebilen bu canlıların üstünde araştırma yapmanın anne ve yavru hücreleri ayırmak zor olduğu için uğraştırıcı olduğunu belirtti. Labarotuarlarda her 90 dakikada bir bu işlemi yapmamak için hücreler akşamları donduruluyor bu sebeple kusursuzluktan uzak gözlemler elde edilebiliyor. Bu soruna çözüm olarak her üreme sonrasında anne ve yavru maya hücrelerini otomatik ayıran bir mikro çip icat etmiş. 
 2. Inofab ekibi, KOAH ve astım hastaları için tanı yöntemi olan solunum fonksiyon testinin hem sağlık çalışanları tarafından hastaya ne yapması gerektiği düzgün anlatılamadığından hem de hastanın çoğu zaman ne kadar üfleyeceğini kestirememesi açısından bir veri problemi oluyor. Buna çözüm olarak spirohome'u geliştirmişler. Bu cihaz test sırasında hastaya solunum testinde doğru yapıp yapmadığı ile ilgili sözlü komut veren bir cihazdır. 
 3. Numan Demir, yutma bozuklukları ile ilgili elastik toplardan oluşan basit bir sistem geliştirmiş. Hastanın kafa ve çenesine yerleştirilen bir halka yutkunmanın doğru şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. 
 4. Manyetik Rezonans ile ilgili sunumunda Ali Akgün yerli MR projesinden bahsetmiştir.
 5. Seza Apillioğlu OraVerse (diş hekimliği çalışmalarında kullanılan lokal anestesi benzeri adrenalin varlığında çalışan bir febtolan nasitattır. Bunu Ol-derse adında adrenalinin varlığından bağımsız, çok daha uzun süre etkili ve tıp alanında da kullanabilen bir oluşuma dönüştürmüşler.
 6. Utku Uluşahin ürodinami medikal simülasyon sistemi olan orubadan bahsetmiştir.
 7. Ahmet Kuzubaşlı radyo frekanslı biyosensörlerle ilgili teşhisi burada, hemen, şimdi koymaya yarayan bir flashdiski andıran ucuna ter, kan, tükürük gibi örnekler koyulduğunda doğrudan test sonuçkarını veren bir sistemden yaratıcaklarından bahsetti. 
 8. Mehmet Tokur kalp ve akciğer yaralanmalarında ölümü azaltmak için tasarladıkları kan sızıntısını tespit eden bir katedralden bahsetti. 
 9. Kuntay Aktaş BTECH kapsamında kişiye özel protez uygulamasından bahsetti.
 10. Berk İlhan'ın kansere gülümseme projesi ile iğnenin ürkütücülüğünü yok etmeyi amaçlayan balon iğne, doktorun psikolojik durumunu (yorgun,mutlu) renkler ile gösteren bir makina, gülünce ayna olan bir ekran, kahve makinası, mikrodalga vb. ve kahkaha terapisinin kanser hastalarının iyileşme sürecine katkı sağlayan projelerinden bahsetti. 
 11. Bilgisayarlı tomografi eşliğinde robotik biopsi cihazından bahseden Alper Görür ve Özgür Reyhanoğlu Medangelus projesi ile diğer görüntüleme sistemleri ile ulaşılamayan lezyonları bulmak için kullanılıyor. 
 12. Ozan Yılmaz ping bit ile uzaktan hasta kontrol sisteminden bahsetti. 
 13. Atila Yılmaz 
 14. Cem Türkmen medikal savunma projelerinden bahsetti. 
 15. Biotechnology KOEK çalışmasından da bahsedilmiştir.

Kurultayın 2. gününde 6 farklı çalışma grubu oluşturuldu ve onlara yönelik ayrılmış oturumlar gerçekleşti. Bu çalışma grupları; Kanser, Kronik Hastalıklar, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları, Sağlık Biyoteknolojisi ve Sivil Toplum Kuruluşları Çalışma Grubu oturumlarına birliğimizden temsilciler katılım sağladı, tıp öğrenci görüşleri açık bir dille belirtildi.

3. günde ayrılmış oturum çalışmalarına devam ederek, gün sonunda çalışma gruplarının bitiş raporları ve sunumları yapıldı. Kurultayda aktif katılım sağlayarak temsiliyetimizde emek veren tüm gönüllülerimize ve bizlere temsiliyet şansı veren Sağlık Bakanlığı Uluslararası Sağlık Hizmetleri Sektörü Genel Koordinatörü Sayın Ayşe TURAN'a teşekkürü borç biliriz.

Sunumlara ve diğer ayrıntılara aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz: http://turktipdunyasi.saglik.gov.tr/2015/