AM2015 - SCORA - Emre Doğan

Merhabalar, İstanbul’dan evimden, yatağımdan selamlar...

Bildiğiniz üzere IFMSA’in (Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) düzenlediği 64. Ağustos Genel Kurulu Makedonya’da gerçekleşti. 100’den fazla ülkeden 1000’e yakın tıp fakültesi öğrencisinin katıldığı bu toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin 19 kişilik delegasyonunda ben de yer aldım. Bu toplantının Türk Tıp Öğrencilerini uluslararası çapta temsil etmenin yanında kişisel ve kültürel gelişimim açısından çok önemli bir etkinlik olduğunun farkında olarak katıldım.

Ülkemizin Üreme Sağlığı çalışma kolu altında yaptığı çalışmaları tanıtmak ve diğer ülkelerin çalışmalarını gözlemlemek adına SCORA çalışma kolunun oturumlarına girdim. Kendi alanım olmamasına rağmen birçok ülkede Üreme Sağlığı üzerine bizlerden daha çok çalışan hatta bu çalışma kollarını yöneten insanlardan çok da fazla eksiğim olmadığını, birliğimizin her bireyinin yurtdışındaki profesyoneller ile benzer seviyede olduğunu fark ettim. Bu benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.
3-9 Ağustos arasında her gün oturumlara girdik. Uluslararası alanda adaylıkları olan arkadaşlarımızı destekledik. Kültürümüzü tanıtmak adına Osmanlı zamanından kalan kıyafetlerimizi giydik ve bir mizansen sergiledik. Ulusal Yiyecek ve İçecek Partisinde ise Dünya vatandaşlarının geleneksel tatlarını denedik ve kendi ulusal tatlarımızı sergiledik. İkisinde de bütün ülkelerin gözünde en iyi hazırlığı gerçekleştirdiğimiz her yerde konuşuluyordu. Mart 2015’te ev sahipliğini yapmış olduğumuz başka bir toplantının etkilerinin hala hissedildiğini çok defa insanlardan duyduk. 5 ay geçmiş olmasına rağmen insanların hala ev sahipliğimizin rüyasında olduğunu gördük. Türk Tıp Öğrencilerinin bu gibi etkinliklerde güzel anılması beni ayrıca sevindirdi.

Türk Tıp Öğrencileri Birliğinin Eğitim Direktörü olarak kendi alanımla ilgili kazanımlarımdan da bahsetmek istiyorum. Türkiye’de birçok fakültede kişisel gelişim adına eğitim vermiş olmanın verdiği özgüven ve birliğimizin desteği ile bu uluslararası etkinlikte Liderlik eğitimi verdim. Bu eğitimi Fas Tıp Öğrencilerinin Eğitim Direktörü ile birlikte verdik. Öyle bir topluluk düşünün ki Avusturya’dan Zimbabwe’ye İran’dan İsveç’e 12 ülkeden 20 kişi Liderlik eğitimini bir Fas’lı ve bir Türk’ten alıyor! Şüphesiz değerli bir deneyimdi benim için.

Sadece eğitimi vermek değil, hazırlama sürecinde de eğitim konusunda birliğin önde gelen eğitmenleri ile birlikte çalışıp ortaya katılımcıların mutlu ayrıldığı bir eğitim hazırladık. Bana bu şansı verdiği için Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ne çok teşekkür ediyorum. Gücüm yettiğince ve fırsat buldukça hem birliğimiz hem de ülkemiz için gerekli tüm çalışmaları yapıp bayrağımızı daha da ileriye taşımak için elimden geleni yapacağımı bir kez daha belirtiyorum.

Bu seyahatimden ülkeme birçok yeni arkadaş birçok yeni anı, daha güzel bir gelecek için yepyeni hayallerle dönüyorum. Malta’da görüşmek üzere…

Emre Doğan
Türk Tıp Öğrencileri Birliği Eğitim Direktörü
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi