Ağ Günlüğü

EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:3 (25/04 08:30-12:30)

Dolu dolu geçen 2 günün sonunda,avrupanın dört bir yanından gelen ve fikirlerimizi paylaşma fırsatı bulduğumuz bu turuncu aileye veda zamanı gelmişti.Evet sizlere son halk sağlığı ayrılmış oturumunun blogunu yazıyoruz.
Son günün oturum ana başlıkları NCDs(Bulaşıcı olmayan hastalıklar) ve AMR(Antimikrobiyal direnç) üzerineydi.Kendi ülkelerimizde yapmış olduğumuz etkinliklerimizi ve deneyimlerimizi paylaşarak,bakış açılarımızı geliştirmek üzerine kurulu bu oturumda,ülke olarak da artı ve eksilerimizi görme şansına sahip olduk.
Bulaşıcı olmayan hastalıklardan konuşurken özellikle Tobacco,alkol ve diyabet gibi 3 temel konu başlığı üzerinden farklı ülkelerden halk sağlığı gönüllülerinin sunumlarını dinledik sonrasında ise değerlendirmelerimiz ve oynadığımız küçük switch oyunu ile kendi bakış açımızı genişletmeye,bu konularda diğer ülkelerdeki yürütülen etkinlikleri öğrenmeye odaklandık.Özellikle klasikleşmiş bir şekilde güncel diyabet verilerimizi paylaştığımızda,26000'in üzerinde kişiye ulaştığımızı söylediğimizde şaşıran bir çok NMO(farklı ülkelerdeki ulusal çaptaki oluşumlar TurkMSIC gibi) oldu.
Alkol konusunda ise özellikle aşırı ve kontrolsüz tüketimin önüne nasıl geçebileceğimizi,ülkelerdeki minumum yaş sınırlamalarını konuşurken konu IFMSA buluşmalarına geldi.Özellikle bu tarz çalışmalar yürütürken,uygulamada da bizim örnek olmamız gerektiğine karar kaldık.NFDP gerçekleşirken SCOPH'a ait bir masada sadece su servis ederek bu duruma farkındalık yaratabileceğimizi düşündük.
Bir iki ufak sıkıntı nedeniyle tam anlamıyla bu hedefimize ulaşamasak da bizlerin halk sağlığı gönüllüleri olarak bu harekette anahtar(*) rolde olması gerektiği hepimizin ortak kanaatiydi.Bir yerde bunun savunuculuğunu yaparken örnek de teşkil etmeliydik.
Bir diğer konumuz Antimikrobiyal direnç ile ilgili konuşurken de 4 temel soru üzerinden gittik
*How are resistances transmitted between hospitals?
* What are the prospects for future use of Antibiotics?
*What impact does the current ow of People (Refugees, Migrants, Tourists) have on the current Antimicrobial Resistance situation in Europe?
*What measures need to be implemented to cure resistant infections?
Özellikle bu kısımda güncel olması sebebiyle de mülteciler ve göçmenler üzerinde uzun süre fikir alışverişinde bulunurken,gelecekte bu konuda nasıl bir yol haritası izlenebileceğini,AMR'in kendi ülkelerimizdeki güncel durumu hakkında konuşmayı da unutmadık.
Bu sırada konu ilaç kullanımına gelince,Pharma free konusunda hassas olan İspanya kendi çekincelerini ve uyguladıkları projeyi de bizlere aktardı.(pharmacritic)
Birbirinden güzel oturumların olduğu 3 günün ardından halk sağlığını ayrılmışlarını geri dönüşlerimizi vererek ve grup fotoğrafı çekilerek tamamladık.
''Once SCOPHian,Always SCOPHian''
Bizi takip ettiğiniz için tüm gönüllülerimize teşekkür ediyoruz,her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz
Kadir ve Buğra

EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:2 (24/04, 14:00-17:00)

Bugünkü bloğumuza,sevgili turuncu ailemize ve tüm gönüllülerimize kocaman bir merhaba diyerek başlamak istiyoruz.Verimli geçen ve birliğimize edindiğimiz bilgileri,kazanımları nasıl entegre edebiliriz diye düşündüğümüz,farklı ülkelerle yaptığımız konuşmalar sonucunda güncel halk sağlığı sorunları ve IFMSA'in öncelik verdiği konular hakkında yeni perspektifler kazandığımız bir EuRegMe'yi geride bırakıp evlerimize dönmüş bulunmaktayız.
Sınavlarımız ve yolculuk nedeniyle geç de olsa sizlere Halk Sağlığı ayrılmışları hakkında yazma fırsatı buluyoruz.Oturumların üzerinden de biraz süre geçtiği için detaylı bir değerlendirme ve eklemelerle kalan 2 günü sizlere aktaracak olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Öncelikle sizlere 2. gün öğleden sonra dış katılımcı katkısıyla gerçekleştirilmiş olan Mental Health(Ruh Sağlığı) başlıklı oturum hakkında bir değerlendirme yapmak ve edindiklerimizi aktarmak istiyoruz.
''Mental Health is fundamental to optimal health, according to the World Health Organisation (WHO) definition of health; “A state of complete physical, mental, and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity.” (9) However, mental health remains a neglected area of health worldwide.''
Yukarıda IFMSA'in çıkarmış olduğu kitapçıkta belirtilmiş olduğu ve Dünya sağlık örgütünün sağlık tanımında açıklandığı üzere sağlıklı olmanın temel gereklerinden biri olan Ruh sağlığına dünya genelinde gereken önem verilmemekte.Bununla beraber de konuyla ilgili bilinmeyen ve doğru olduğunu düşünülen ama mitten öteye geçmeyen bir çok kavram karmaşası mevcut.Tam da bu yüzden son yıllarda IFMSA bu konuya oldukça önem vermekte.
IFMSA Liaison Ofisinden eski LO(Liaison Officer) Alexandros ile temel kavramlar ve Ruh sağlığı konsepti üzerinden başladığımız oturumumuzda sosyal ve doğal çevreden,gerçeklik ve idealizm gibi kavramlara uzanan beyin fırtınalarıyla dolu bir oturum bizi bekliyordu.
Epistemiyoloji gibi felsefi konulara,bilginin doğasına kadar değindiğimiz oturumda gerçekliğin neye kime göre oluşu,objektif-subjektif yaklaşımlar ve özellikle doktorla özelinde burn out(tükenmişlik sendromu) gibi güncel konuları konuşmayı da ihmal etmedik.
Bu oturumda en dikkat çekici şey ise,burn out üzerine oynamış olduğumuz rol canlandırma oyunuydu.3 gönüllü seçerek başladığımız oyunda,3 ayrı uzmanlık dalından doktorun günlük yaşam ve tükenmişlik sendromuna dair tecrübelerini dinledik.Özellikle cerrah'ı canlandıran kişinin bir cerrahın yaşamı konusundaki gerçekçi tepkileri ve ifadeleri oturuma renk kattı.
Son olarak da Sağlık modelleri ve Holistik yaklaşım üzerine yapmış olduğumuz bir Flipchart çalışması ile günü tamamladık.Bizler için bir çok yeni şey öğrenerek,Ruh Sağlığı konusunda eksik olduğumuz yerleri görme şansımız olan verimli bir gün oldu.
Turuncuyla Kalın,
Buğra ve Kadir

Activity Management

23 Nisan'da Activity Management eğitimine katıldık. Değişim çalışma kollarından gelen pek katılımcı olmasa da yine de her çalışma kolu için çok faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Başarılı bir aktivite ile iyi bir aktivitenin arasındaki fark nedir sorusuyla başlayan eğitimde aktivitenin ne anlama geldiğinden ve aktivite planlamanın basamaklarından bahsedildi. SMART ve BRAVE basamaklarının son dönemde kullanımı hakkında konuştuk ve etkinlik planlarken ve hayata geçirirken bu adımların her birinin ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Özellikle Evaluation-Değerlendirme bölümünde küçük gruplar oluşturduk ve her grup kendi ülkesinde yapılan etkinlikleri ve bu etkinlikleri değerlendirme yöntemini anlattı. Ben de Türkiye'de uygulanan değişim sınavından ve sınava yönelik yaptığımız tanıtımları sunma imkânı buldum. Eğitimin son bölümünde ise küçük çalışma gruplarına ayrılarak öğrendiğimiz etkinlik basamaklarını uygulayarak bize verilen sorunu çözmek için bir etkinlik planladık ve sunduk. Herkes için çok verimli ve keyifli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.
Selanik'ten sevgilerle,

Çağla ve Tuğçe

Sayfalar