euregme2016yunanistan ağ günlüğü

EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:3 (25/04 08:30-12:30)

Dolu dolu geçen 2 günün sonunda,avrupanın dört bir yanından gelen ve fikirlerimizi paylaşma fırsatı bulduğumuz bu turuncu aileye veda zamanı gelmişti.Evet sizlere son halk sağlığı ayrılmış oturumunun blogunu yazıyoruz.
Son günün oturum ana başlıkları NCDs(Bulaşıcı olmayan hastalıklar) ve AMR(Antimikrobiyal direnç) üzerineydi.Kendi ülkelerimizde yapmış olduğumuz etkinliklerimizi ve deneyimlerimizi paylaşarak,bakış açılarımızı geliştirmek üzerine kurulu bu oturumda,ülke olarak da artı ve eksilerimizi görme şansına sahip olduk.

EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:2 (24/04, 14:00-17:00)

Bugünkü bloğumuza,sevgili turuncu ailemize ve tüm gönüllülerimize kocaman bir merhaba diyerek başlamak istiyoruz.Verimli geçen ve birliğimize edindiğimiz bilgileri,kazanımları nasıl entegre edebiliriz diye düşündüğümüz,farklı ülkelerle yaptığımız konuşmalar sonucunda güncel halk sağlığı sorunları ve IFMSA'in öncelik verdiği konular hakkında yeni perspektifler kazandığımız bir EuRegMe'yi geride bırakıp evlerimize dönmüş bulunmaktayız.

Activity Management

23 Nisan'da Activity Management eğitimine katıldık. Değişim çalışma kollarından gelen pek katılımcı olmasa da yine de her çalışma kolu için çok faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Başarılı bir aktivite ile iyi bir aktivitenin arasındaki fark nedir sorusuyla başlayan eğitimde aktivitenin ne anlama geldiğinden ve aktivite planlamanın basamaklarından bahsedildi. SMART ve BRAVE basamaklarının son dönemde kullanımı hakkında konuştuk ve etkinlik planlarken ve hayata geçirirken bu adımların her birinin ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

EuRegMe Gün 2:Degerlendirme ve Geri Bildirim Eğitimi

Selanikten selamlar herkese
Komşu Yunanistan'da oturumlar ve eğitimler son hız devam ediyor.
2. Gün oturumları sabah 8.30da soft skill eğitimlerle başladı.Ben Duygu ve Volkan , delagasyonumuzdan Bugranin avrupa bölgesinden sorumlu halk sağlığı ifmsa asistanı Ella ile beraber verdiği "Feedback and Evaluation" eğitimindeydik.
Eğitim favori hayvanlarımızı da söylediğimiz tanışma oyunu ile başladı
Herkesin birbirinden ilginç cevapları üzerine eğlenceli bir başlangıç oldu

EuRegMe Day 1, SCORA Session

SCORA Oturumlarında neler yaptık?
İlk olarak yeniler için SCORA tanıtımıyla başladık ardından tanışma oyunları oynadık. Bu sene yapılan etkinliklerden, çalışmalardan bahsedildi (Movember YouTube videosu, HPV farkındalığı, IDAHOT gibi) Daha sonra SCORA Management, SCORA Strategic Plan ve güvenli internet kullanımı/ cinsel taciz olmak üzere 3 çalışma grubuna ayrıldık. Faydalı çıktılar elde ettik. Kahve molası verdik ve geri döndüğümüzde "ulusal eğitimler nasıl düzenlenmeli sorusu" üzerinde yine 3 gruba ayrılıp beyin fırtınası yaptık
Berfin Şenol

Küresel Sağlık ve Değişimler

Bu eğitime Aylin,Çapla Yasir,Yağız olarak katılım gösterdik. Delegasyonumuzdan Buğra Egeli küresel sağlık, internasyonal sağlık ve halk sağlığının farklarını anlattı ve bu konuların sadece medikal alanları kapsamayıp finansal, sosyal alanları da kapsadığına değindi. "Neden küresel sağlık tıp öğrencileri için önemli" sorusuna; aksiyon yaratmak, farklı halk sağlığı sistemlerini incelemek ve sağlık koşullarını küresel standartlarına yükseltmek cevabı verildi. Eğitimde konuştuğumuz konulara örnekler olarak:

Euregme Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumları Gün 1

Halk Sağlığı Oturumu 23/04
08.30-12.30

Selanik ’ten selamlar,

Biz, Kadir Yenal ve Buğra Egeli, Avrupa Bölge Toplantısı kapsamında katıldığımız halk sağlıığı ayrılmış oturumlarının ilk gününden bahsetmek istiyoruz. 4 saat süren bu oturum birnevi yeni ulusal ve lokal direktörler için giriş niteliğindeydi.

Halk sağlığının temelinde var olan sağlığın sosyal belirleyicileri, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, küresel sağlık, uluslararası sağlık ve halk sağlığı kavramları, IFMSA programları, değerlendirme ölçütleri, geri bildirim kavramı üzerine konuştuk.