EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:2 (24/04, 14:00-17:00)

Bugünkü bloğumuza,sevgili turuncu ailemize ve tüm gönüllülerimize kocaman bir merhaba diyerek başlamak istiyoruz.Verimli geçen ve birliğimize edindiğimiz bilgileri,kazanımları nasıl entegre edebiliriz diye düşündüğümüz,farklı ülkelerle yaptığımız konuşmalar sonucunda güncel halk sağlığı sorunları ve IFMSA'in öncelik verdiği konular hakkında yeni perspektifler kazandığımız bir EuRegMe'yi geride bırakıp evlerimize dönmüş bulunmaktayız.
Sınavlarımız ve yolculuk nedeniyle geç de olsa sizlere Halk Sağlığı ayrılmışları hakkında yazma fırsatı buluyoruz.Oturumların üzerinden de biraz süre geçtiği için detaylı bir değerlendirme ve eklemelerle kalan 2 günü sizlere aktaracak olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Öncelikle sizlere 2. gün öğleden sonra dış katılımcı katkısıyla gerçekleştirilmiş olan Mental Health(Ruh Sağlığı) başlıklı oturum hakkında bir değerlendirme yapmak ve edindiklerimizi aktarmak istiyoruz.
''Mental Health is fundamental to optimal health, according to the World Health Organisation (WHO) definition of health; “A state of complete physical, mental, and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity.” (9) However, mental health remains a neglected area of health worldwide.''
Yukarıda IFMSA'in çıkarmış olduğu kitapçıkta belirtilmiş olduğu ve Dünya sağlık örgütünün sağlık tanımında açıklandığı üzere sağlıklı olmanın temel gereklerinden biri olan Ruh sağlığına dünya genelinde gereken önem verilmemekte.Bununla beraber de konuyla ilgili bilinmeyen ve doğru olduğunu düşünülen ama mitten öteye geçmeyen bir çok kavram karmaşası mevcut.Tam da bu yüzden son yıllarda IFMSA bu konuya oldukça önem vermekte.
IFMSA Liaison Ofisinden eski LO(Liaison Officer) Alexandros ile temel kavramlar ve Ruh sağlığı konsepti üzerinden başladığımız oturumumuzda sosyal ve doğal çevreden,gerçeklik ve idealizm gibi kavramlara uzanan beyin fırtınalarıyla dolu bir oturum bizi bekliyordu.
Epistemiyoloji gibi felsefi konulara,bilginin doğasına kadar değindiğimiz oturumda gerçekliğin neye kime göre oluşu,objektif-subjektif yaklaşımlar ve özellikle doktorla özelinde burn out(tükenmişlik sendromu) gibi güncel konuları konuşmayı da ihmal etmedik.
Bu oturumda en dikkat çekici şey ise,burn out üzerine oynamış olduğumuz rol canlandırma oyunuydu.3 gönüllü seçerek başladığımız oyunda,3 ayrı uzmanlık dalından doktorun günlük yaşam ve tükenmişlik sendromuna dair tecrübelerini dinledik.Özellikle cerrah'ı canlandıran kişinin bir cerrahın yaşamı konusundaki gerçekçi tepkileri ve ifadeleri oturuma renk kattı.
Son olarak da Sağlık modelleri ve Holistik yaklaşım üzerine yapmış olduğumuz bir Flipchart çalışması ile günü tamamladık.Bizler için bir çok yeni şey öğrenerek,Ruh Sağlığı konusunda eksik olduğumuz yerleri görme şansımız olan verimli bir gün oldu.
Turuncuyla Kalın,
Buğra ve Kadir