EuRegMe Halk Sağlığı Ayrılmış Oturumu Gün:3 (25/04 08:30-12:30)

Dolu dolu geçen 2 günün sonunda,avrupanın dört bir yanından gelen ve fikirlerimizi paylaşma fırsatı bulduğumuz bu turuncu aileye veda zamanı gelmişti.Evet sizlere son halk sağlığı ayrılmış oturumunun blogunu yazıyoruz.
Son günün oturum ana başlıkları NCDs(Bulaşıcı olmayan hastalıklar) ve AMR(Antimikrobiyal direnç) üzerineydi.Kendi ülkelerimizde yapmış olduğumuz etkinliklerimizi ve deneyimlerimizi paylaşarak,bakış açılarımızı geliştirmek üzerine kurulu bu oturumda,ülke olarak da artı ve eksilerimizi görme şansına sahip olduk.
Bulaşıcı olmayan hastalıklardan konuşurken özellikle Tobacco,alkol ve diyabet gibi 3 temel konu başlığı üzerinden farklı ülkelerden halk sağlığı gönüllülerinin sunumlarını dinledik sonrasında ise değerlendirmelerimiz ve oynadığımız küçük switch oyunu ile kendi bakış açımızı genişletmeye,bu konularda diğer ülkelerdeki yürütülen etkinlikleri öğrenmeye odaklandık.Özellikle klasikleşmiş bir şekilde güncel diyabet verilerimizi paylaştığımızda,26000'in üzerinde kişiye ulaştığımızı söylediğimizde şaşıran bir çok NMO(farklı ülkelerdeki ulusal çaptaki oluşumlar TurkMSIC gibi) oldu.
Alkol konusunda ise özellikle aşırı ve kontrolsüz tüketimin önüne nasıl geçebileceğimizi,ülkelerdeki minumum yaş sınırlamalarını konuşurken konu IFMSA buluşmalarına geldi.Özellikle bu tarz çalışmalar yürütürken,uygulamada da bizim örnek olmamız gerektiğine karar kaldık.NFDP gerçekleşirken SCOPH'a ait bir masada sadece su servis ederek bu duruma farkındalık yaratabileceğimizi düşündük.
Bir iki ufak sıkıntı nedeniyle tam anlamıyla bu hedefimize ulaşamasak da bizlerin halk sağlığı gönüllüleri olarak bu harekette anahtar(*) rolde olması gerektiği hepimizin ortak kanaatiydi.Bir yerde bunun savunuculuğunu yaparken örnek de teşkil etmeliydik.
Bir diğer konumuz Antimikrobiyal direnç ile ilgili konuşurken de 4 temel soru üzerinden gittik
*How are resistances transmitted between hospitals?
* What are the prospects for future use of Antibiotics?
*What impact does the current ow of People (Refugees, Migrants, Tourists) have on the current Antimicrobial Resistance situation in Europe?
*What measures need to be implemented to cure resistant infections?
Özellikle bu kısımda güncel olması sebebiyle de mülteciler ve göçmenler üzerinde uzun süre fikir alışverişinde bulunurken,gelecekte bu konuda nasıl bir yol haritası izlenebileceğini,AMR'in kendi ülkelerimizdeki güncel durumu hakkında konuşmayı da unutmadık.
Bu sırada konu ilaç kullanımına gelince,Pharma free konusunda hassas olan İspanya kendi çekincelerini ve uyguladıkları projeyi de bizlere aktardı.(pharmacritic)
Birbirinden güzel oturumların olduğu 3 günün ardından halk sağlığını ayrılmışlarını geri dönüşlerimizi vererek ve grup fotoğrafı çekilerek tamamladık.
''Once SCOPHian,Always SCOPHian''
Bizi takip ettiğiniz için tüm gönüllülerimize teşekkür ediyoruz,her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz
Kadir ve Buğra