EUREGME SCORA İKİNCİ OTURUMU

İsim Soyisim: 
Cem GÖKHAN
Gün: 
26 Nisan 2015
Toplantı: 
EuRegMe XII - Danimarka - 2015
Oturum Adı: 
SCORA Ayrılmış Oturumu
Bu günün öğretisi neydi? : 
Gün içerisinde 'Comprehensive Sexual Education' yani bizim 'Cinsel Sağlık & Üreme Sağlığı(CSÜS) Akran Eğitimi' olarak bildiğimiz eğitimlerin hangi ülkede nasıl yapıldığı tartışıldı. Neredeyse Avrupa'daki her ülke lise/ilkokul düzeyinde öğrencilere CSÜS eğitimi sağlamakta. Fakat bu kısım bizim ülkemizde maalesef eğitim politikaları sebebiyle eksik kalıyor ve insanlar olası sorunlardan haberdar olmadıkları için ister istemez sağlık sistemine ekstra yük bindirirken toplumsal cinsiyet algımız da olması gereken seviyeye ulaşamıyor. Ayrıca Ularası Akran Eğitimi (IPET) hakkında kisaca bilgiler verildi ve eski egitimlerden goruntuler paylasildi. Bu eğitimin amacı adından da anlasilabilecegi uzere kendi yerellerinizde/ulkenizde nasil akran egitimi verebilirsiniz, nasil planlayip çıktıları nasıl degerlendirirsiniz gibi basliklari kapsiyor. Daha once bu egitime katilmis biri olarak siddetle tavsiye ediyorum, firsat bulursaniz muhakkak basvurun.
Günün en şaşırtıcı olayı neydi?: 
Ulkemiz cinsel sağlık egitimi konusunda Avrupa'dan geride olmasina rağmen özellikle Polonya ve Malta gibi konservatif ulkere gore bir adim onde bulunuyor. Bu ulkelerde yasa yapicilarin sizi dinlemesi imkansiza yakinken bizim ulkemizde (reddediliyor olsak da) iletisim kurma ve derdimizi anlatma sansimiz oluyor.
Bugün TurkMSIC temsiliyeti adına ne yaptın?: 
Oturumun sonunda 'Southern Eastern Cooperation on Sexual Education' nam-ı değer SECSE'nin hangi ülkede olacağı oylamasi yapildi. Tek aday olan Sırbistan bizim de verdiğimiz oyla oybirliğiyle seçildi.
Bugün gözlemlediğin farklılıklar nelerdi? Bunlar doğrultusunda TurkMSIC'e nasıl katkıda bulunulabilir?: 
Sanirim bunlardan az cok bahsettim zaten ancak ozellikle benim cokca ilgilendigim cinsel saglik egitimini ulkemizde gelistirmek adina yaptigimiz calismalar hiz vermeli ve yasa yapicilarin kapisini mumkun oldugunca sıklıkla asindirmaliyiz ki sorunun ciddiyetinin farkina varilsin.