EuRegMe XII Danimarka - SCOME - Oğuzhan Korkmaz

Herkese merhabalar,

İlk 2 günün SCOME oturumlarına İzel ile ulaşmıştınız. Şimdi sıra 3.ve son gün SCOME oturumlarında.

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi bugünün gündem maddeleri vedalaşmayı içerdiği için biraz hüzünlü.

"Start of The Day" ile geçtiğimiz 2 günün oturumlarıyla ilgili küçük hatırlatmalar,neler yapıldığına dair küçük flashbacklerle güne başladıktan hemen sonra, IFMSA jargonuyla "Team of Offical(TO)" ile yani IFMSA'in yönetim ve yürütme işlerini yürüten ekipten EuRegMe'ye katılanlarla hızlı bir tanışma gerçekleştirdik. TO'dan aramızda bulunan VPI Jason, SCORA-Director Michalina,SCORE-Director Luiza,Treasurer Wael ve İletişim Sorumlusu Kornelija ile tanışma ve IFMSA ile ilgili sorularımızı sorma fırsatı yakaladık.

5 dakikalık bir aradan sonra "Human Resources for Health" sunumlarıyla PorMSIC-Portekiz Delegasyon Başkanı Diego Silva ve PorMSIC NOME'si Henrique bizlere eşlik etti.İnteraktif,eğlenceli ve bir o kadar da bilgi dolu sunumlarında Sağlık için İnsan Kaynaklarının kullanımı adına 4 küçük çalışma grubuna ayrılarak çalıştık ve bu küçük çalışma gruplarında elde ettiğimiz çıktıları sunduk.

Daha sonra Open Space bölümünde SCOME oturumu katılımcılarının konuşulmasını,tartışılmasını istediği konular yazıldı ve 1 saat boyunca tartışıldı.Bu konular;
-Uluslararası ortak bir veri tabanı oluşturularak textbookları tek çatı altında pdf formatlarında herkesin hizmetine açabilmek.
-Her ülkenin kendi okullarında yaptığı "Önlük giyme töreni,yemin töreni,mezuniyet töreni" gibi konuların konuşulup karşııklı bilgi paylaşımı yapılması
-Oturumlarda elde ettiğimiz çıktıları nasıl aksiyona geçirebiliriz,nasıl fakültelerimizde uygulayabiliriz.

Bundan hemen sonra kapanış için son energizerla ve son bir hatıra çalışması yaptık. Boş bir kağıda görüş, düşünce ve önerilerimizi yazdık.Kendi dilimizle de bir şeyler yazabildiğimiz bu kağıda TurkMSIC imzasını gururla attıktan sonra hatıra fotoğrafı çekilerek SCOME oturumlarını tamamladık.

Bir EuRegMe'nin sonuna gelirken SCOME adına TurkMSIC'a katabileceğimiz bir çok çıktıyla Türkiye'ye bir an önce dönerek bu çıktıkları paylaşabilmek için sabırsızlanyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Görüşmek üzere.
Oğuzhan KORKMAZ