Euregme XII - DAY2- SCOME- İZEL ALİCAN

Herkese merhaba,
Bugün Scome oturumunda ülkeler arası eğitim sistemleri ana konumuzdu. Ben de TurkMSIC-SCOME yönetimi nasıl oluyor ve neler yapıyorlar bunlardan bahseden bir poster hazırlayıp sundum . Avrupa'daki en yüksek LOME'ye ve en yüksek gönüllüye sahip NMO olduk . (Tabii ki şehir fazlalığı canım :( :)) Onun dışında SWG'lerimizden bahsettim ve en çok ilgilerini çeken ''Tıp ve Psikoloji'' oldu . Bu konuda nasıl çalıştığımızı merak ettiler bildiklerimi anlattım ama , Psikiyatriyi yeterli özende görmediklerini ve Psikoloji eğitimine ihtiyaç duyduklarını belirttiler ve sadece bunun üzerine bir süre tartıştık. Sadece kavramları ve basic ilaç gruplarını öğrenerek bitirmemiz gereken bir bölüm olmadığından bahsettik.
Burada 2015-2016 NOME'sine birkaç önerim olacak, diğer ülkelerin posterlerini inceleyip sizin için ayıkladım ve ülkemizde hoş durabilecek etkinlikleri yazacağım.
Bunlardan biri ''SCOME-SCORA Weekend- AECS CATALONİA ''
- Bu programda Scora konularını eğitimle sentezleyip Tıp eğitiminde bize verilmeyen bazı halk sağlığını korumaya yönelik eğitimler içeriyor. Ortak projeler tartışılıyor ve bunlar araştırma bazında da ilerliyor(Halk Sağlığı çalışmaları şeklinde) . Eğitimlerin en önemlilerinden biri Hastalara Yaklaşım Detayları başlığıydı. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar konusunda eğitimler Scome ile birleştirilerek genelde makaleleştirilmeye çalışılmış. Bu bizim için güzel bir fikir çünkü ben değişim çalışma kolları hariç diğerlerinin birlikte iş yaptıklarına çok şahit olmadım . Birlikte çalışmak brainstorming açısından etkili sonuçlar doğurabilir. Ortak kongreler veya küçük toplantılar etkileşim ve yeni projeler için güzel bir fikir .
- İkinci bahsetmek istediğim konu ise bir kongre duyurusu. Global Student Conference of Biomedical Sciences in Belgrade SERBİA . Güzel bir çalışma olabileceğini düşünüyorum . Hakkında çok şey dinledim tamamen makaleler üzerine gelişimsel bir konferans olacakmış ve dünyaca ünlü isimler çağırılacakmış. Öğrenciler aktif olarak da katılım gösterebiliyor ki 70 euro kadar ucuza katılımcı ücreti iniyordu sanırım fakat şuan broşürü çantamda bulamıyorum çok fazla şey var . Tarihini tam hatırlayamadım :( :D

SWG konusunda bir ağaç çizdik en altına sorunun kaynağı gövdeye sorun ve yapraklara soruna yönelik çözümler yazdık. Bizim konumuzsa üniversitelerdeki tıp öğrencilerinin sayılarının çok olmasıydı. Bunun kaynağı olarak başlıca ülkedeki insan sayısı fazlalığı ve ülke yöneticilerinin sorunları olduğunu düşündük. Çözüm olarak Tıp Fakültelerine kabullerde sınav sistemlerinin değiştirilmesi gerektiğini , böylece daha donanımlı ve daha rahat okuyabilecek daha çok imkana sahip olabilecek bazal bir grup oluşturmayı tasarladık .

Bugünlük SCOME'den bu kadar . 3. gün sevgili Oğuzhan sizlerle olacak :D
Seviyorum sizi
xoxo