Scome Session Day 1

İsim Soyisim: 
İzel Alican
Gün: 
25.04.2015
Toplantı: 
EuRegMe XII - Danimarka - 2015
Oturum Adı: 
Scome
Bu günün öğretisi neydi? : 
-Scome nedir? IFMSA SCOME Organizasyonları nelerdir? -Kendi ülkelerimizde SCOME neler yapıyor tartışması için görev dağılımı (2.gün için)
Günün en şaşırtıcı olayı neydi?: 
SCOME'nin 1952'de kurulan IFMSA'da kurulan ilk çalışma kolu olmasını öğrendim.
Bugün TurkMSIC temsiliyeti adına ne yaptın?: 
Küçük çalışma gruplarında yer alıp oturumlarda söz sahibi oldum . İlk gün tanışma ve tanıtım şeklinde olduğu için daha çok konuşmacılar aktifti .
Bugün gözlemlediğin farklılıklar nelerdi? Bunlar doğrultusunda TurkMSIC'e nasıl katkıda bulunulabilir?: 
-USMLE için gerekli olan eş düzey diploma hakkında Avrupa'daki birkaç ülkede geçersiz diploma olduğunu öğrendim. Ülkemizde Akreditasyon sisteminin olmasının bir avantaj olduğunu düşünüyorum . Bunun birçok üniversitede yaygınlaşması için Akredite seminerleri arttırılmalı ve Seçim Komisyonu ile iletişimler kuvvetlendirilmelidir. -Global Health konusunda bir saate yakın bir tartışma geçirdik. Bu başlık altında tartıştığımız konulardan bazıları 52 yaşında birinin ölmesiyle 82 yaşında birinin ölmesinin sebeplerini global anlamda tartıştık. Bu konuda ülkelerin sosyoekonomik düzeyleri , epidemiyolojileri , endemik türdeki hastalıklar gibi konular tartıştık ve çevresel genetik etkiler konusunda yaşam süresi kıyasladık. -Agostinho Sousa (IFMSA genel başkanı) SCOME oturumuna katıldı ve Dünya'daki kuruluşlardan bahsetti .Bunlardan bazıları: WFME- World Federation for Medical Education AMEE-Association for Medical Education in Europe AMSA- African Medical School Association AMEWPR- Association for Medical Education in the West Pasific Region ( Tam hatırlamıyorum ismini:) Bunlardan bahsedip uluslararası organizasyonlardan bahsetti. Bunlardan en önemlisi ve en yakın olanı AMEE toplantısı (Glasgow) 'du. 1 Mayıs'a kadar başvurular açıkmış . İlgilenenler için hala geç değil:)
Eklemek istediklerin?: 
GA'den sonra daha anlamlı bir oturum gerçekleştirdim .