Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu (IFMSA) - Avrupa Bölge Toplantısı Aktivite Fuarı

25 Nisan 2015 tarihinde renkli Türk Delegasyonu olarak Aktivite Fuarına katılım gösterdik.
Fuarda yaklaşık ? adet katılımcı Avrupa ülkesinden ? adet proje vardı.
Oğuzhan Korkmaz ve A. Mine Özçelik ikilisi olarak birer gazeteci edası takınarak projeleri gözlemledik.

Öne çıktığını düşündüğümüz projeler arasında;

*SloMSIC- Slovenia öncülüğünde başlayan "For Life" projesi idi.
Proje katılımcıları acil tıbbi yardım gereken durumlarda doğru şekilde müdahele etmeye gönüllendirmeyi amaçlıyor.
Proje içeriğindeki tüm aktivitelerin ücretsiz oluşu katılımcı profilini arttırıyor. Proje içeriğinde yapılan aktiviteler; Eğitimler, promosyonlar ve dersler şeklinde gerçekleşiyor. Amaçları arasında toplumda ilk yardım bilincini, CPR bilgisi olan öğrenci sayısını ve dolaylı olarak ilk yardımla hayatı kurtulan kişi sayısını arttırmak bulunuyor.
Projenin başarılı olmasının ve sürdülebilirliğinin altında 5 yıla yakın zamandır artan bir ilgiyle yapılıyor olmasını ve farklı ülkelere de yayılarak uluslararası bir proje haline gelmiş olmasını görüyorum.
İlgilenenler için: www.project4life.com

*IMCC- Denmark : Start your own 3 PEOPLE 1 CHILD
Bu projede 3 gönüllü küçük miktar bir bağış ile Hindistan'da yaşayan bir çocuğun eğitim masrafını karşılıyor. Hindistan ile bağlantılı bir dernekle çalışmaktalar. 3 kişinin bağış yapmasına karar vermelerinin sebebini tek kişi bağış sorumluluğu almaktan çekinmesi olduğunu belirttiler.
İlgilenenler için: 3people1child@gmail.com

*MMSA- Malta: R U Doing It? "a discussion of healthy sexual practices"
Bildiğiniz üzere Malta tek yerel birliğe sahip bir ülke, yaptıkları tüm etkinlikleri ülke çapı proje şeklinde temsil ediyorlar. Üreme sağlığı konusunda öne çıkan çalışmaları ise lise çağındaki öğrencilere cinsel sağlık temalı detaylı bir eğitim vermeleri. Malta ekibi 5 proje ile küçük ülkeleri çok güzel bir şekilde temsil ettiler, halk sağlığı ve insan hakları+ barış temalı çalışmaları da öndeydi. Projeleri için detaylı bilgilere : rudi@mmsa.org.mt

*IFMSA- Poland: DAPHNE "stop violence against women"
Daphne: Proje Fuarının yapıldığı alanın hemen girişinde bizleri karşılayan bu güzel projenin amacı isimden de anlaşıldığı üzere kadına karşı şiddet üzerine tepki çekmek için IFMSA-Poland tarafından yapılıyor.Bunun için yüzlerine yaptıkları makyajlarla şiddet görmüş izlenimi veren IFMSA-Poland'ın kadın gönüllüleri bayağı dikkat çekiciydi. Küçük bir dipnot Polanya'da kadına şiddetin en çok sebebi ülkemizde olduğu gibi kadının toplumdaki yerini azaltan tabular ya da ataerkil yapılar değil fazla alkol kullanımı.
İlgilenenler için: İlgilenenler için: reweana@gmail.com

*Summer Emergency Medicine Academy:
Association of Medical Students in Bulgaria tarafından Bulgaristan'da hayata geçirilen bu proje de Proje Fuarı'nın dikkat çeken projelerindendi.Proje kapsamında önce günde 6 saat olmak üzere 2 gün teorik bilgi veriliyor.Ardından "periferal venöz ya da arteriyal katater takma,minör ve major travmalara yaklaşım,entubasyon" gibi ambulans hekimini ilgilendiren temel konularla ilgili pratik stajımı başlıyor.İlgilenenler için kaçırmamalarını şiddetle öneririz.
İlgilenenler icin: asmbsu@gmail.com

Okuduğunuz için teşekkür ederiz,
Oğuzhan ve Mine